Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

Vyšlo dvojčíslo časopisu Echo 5-6/2022

29.09.2022

Soubory:

echo_web_stranky-5_6_2022_poslední verze.pdf

Třetí letošní dvojčíslo časopisu ECHO, které vychází zhruba v polovině českého předsednictví EU v anglickém vydání, se věnuje velké mezinárodní konferenci k synergiím ve financování výzkumu a inovací v Evropě, kterou uspořádalo MŠMT společně s Českou národní agenturou pro mezinárodní vzdělávání a výzkum v prostorách Kongresového centra Praha počátkem července 2022. ECHO oslovilo dva zástupce týmu zodpovědného za konferenci, kterými byli Táňa Perglová (Stálé zastoupení ČR při EU) a Lukáš Levák (MŠMT), kteří zodpověděli několik otázek souvisejících s programem konference a navazujícími aktivitami na národní i mezinárodní úrovni.

Není třeba připomínat, že, dobře promyšlené synergické nástroje např. v podobě alternativního financování vynikajících projektů nefinancovaných ze zdrojů RP mohou být výrazným následným stimulem k vyšší účasti v těchto programech. Jedním z těchto nástrojů je program ERC-CZ, který podporuje vysoce perspektivní a kvalitní projekty hraničního výzkumu, které nezískaly finanční prostředky z evropských zdrojů.  Shledali jsme jako užitečné zhodnotit kvalitu tohoto programu z hlediska úrovně publikačních výstupů projektů financovaných z tohoto programu.  

Na neklid v britské výzkumné komunitě, který má jednu z příčin v nevyjasněné pozici Spojeného království v probíhajícím rámcovém programu Horizont Evropa, reaguje rozsáhlý článek zabývající se otázkou, jak britské univerzity pomáhají zvyšovat kvalitu předkládaných projektových návrhů a jak spolupráce zemí EU s předními britskými univerzitami ovlivňuje jejich úspěšnost v rámcových programech.

Že je třeba hledat stále nové indikátory k posuzování účasti v RP Vás může přesvědčit analýza, která se zabývá využitím parity kupní síly jako alternativního finančního ukazatele pro hodnocení účasti jednotlivých zemí v RP. Použití parity kupní síly by mohlo sloužit jako alternativní pohled na to, jak si ČR vede z finančního hlediska v těchto programech.

Není sporu o tom, dělat dobrou vědu nelze bez dobré administrativní podpory.  Stávající a nově vznikající podpora projektových manažerů v ČR (CZARMA) dává naději, že by v ČR mohli být v budoucnu zkušenější projektoví manažeři, kteří pomohou výzkumníkům s přípravou a realizací návrhů projektů a rozbourají národní mýty o administrativní náročnosti RP, což by ve svém důsledku mohlo pomoci zvýšit účast českých organizací v mezinárodních výzkumných projektech.

Součástí tohoto dvojčísla je také pozvánka na konferenci CZEDER 2023, která se uskuteční v netradičním termínu 14. února 2023 po záštitou MŠMT a TC AV ČR v hotelu Diplomat v Praze v Dejvicích.


Více aktualit

ČR v bezpečnostním výzkumu v Horizontu Evropa

03.05.2024

Příspěvek Technologického centra Praha z 8. dubna 2024 informoval o účasti evropských zemí v Evropském obranném fondu (EDF) v letech 2021–2022. (EDF pro ČR evidoval 18 účastí s nárokovaným příspěvkem EU 9,7 mil. €.) Navažme na něj a zaměřme se na účast v Klastru 3 – civilní...

Atraktivita výzkumného systému je důležitým faktorem pro výběr hostitelské země uchazeči o individuální granty MSCA – analýza

24.04.2024

Geografická mobilita žadatelů o individuální grant MSCA a výběr hostitelské země jsou ovlivňovány mnoha okolnostmi. Jedním z důležitých faktorů na úrovni jednotlivých zemí bude bezesporu dostupná a vhodná výzkumná infrastruktura v hostitelské zemi. Dalším faktorem může...

ČR v Horizontu Evropa k březnu 2024: Přes tisíc financovaných účastí

18.04.2024

K 26. březnu 2024 databáze Evropské komise eCORDA evidovala pro Českou republiku 1 056 financovaných účastí v 768 projektech programu Horizont Evropa (dále jen „HE“). K témuž datu tuzemští účastníci nárokovali čistý příspěvek EU ve výši 383 milionů €. Mezi členskými zeměmi...

Mohlo by vás zajímat

Naše služby

Projekt od A do Z

Právní a finanční aspekty

Hodnocení rámcových programů

Malé a střední podniky