Připojení týmu z Ústavu fyzikální chemie AV ČR k projektu NEO v rámci schématu Hop On
21.05.2025
Dne 20. ledna 2025 udělila Evropská komise právní status Konsorcium Evropské výzkumné infrastruktury (ERIC) Evropské výzkumné infrastruktuře pro výzkum holokaustu (EHRI). EHRI se tím stala v pořadí 30. konsorciem ERIC od zahájení v roce 2011.
EHRI hraje zásadní roli v uchovávání historických záznamů z doby holokaustu, jehož relevance pro současnost je stále zřejmá. Tento vývoj je významný krok ve snaze EHRI překlenout roztříštěnost archivních materiálů souvisejících s holokaustem a může přispět k ucelenějšímu pochopení tohoto zásadního momentu v evropské historii.
EHRI zahájilo činnost v roce 2010 a úspěšně se zapojilo do rámcových programů EU: 7. RP, H2020 a Horizont Evropa v oblasti financování velkých výzkumných infrastruktur, viz Tenders Portál zde. Za Českou republiku se do konsorcií úspěšných žadatelů zapojil Masarykův ústav a archiv AV ČR a Židovské muzeum Praha. Od roku 2018 bylo EHRI zahrnuto do tzv. cestovní mapy „ESFRI Roadmap“.
Členská síť EHRI-ERIC zahrnuje Nizozemsko, Belgii, Německo, Izrael, Chorvatsko, Rakousko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Českou republiku a Spojené království. Ústřední kancelář sídlí v Amsterdamu v NIOD (Ústavu pro výzkum války, holokaustu a genocidy). Český národní uzel EHRI se skládá z těchto partnerských organizací: Institut terezínské iniciativy, Památník Terezín, Národní archiv, Masarykův ústav a archiv AV ČR. Český národní uzel EHRI se stal v roce 2023 součástí výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ a je podporován ze strany Ministerstva školství a mládeže (MŠMT) i zastoupením v EHRI interim General Assembly, jíž předsedá Naďa Dřizga.
Z vědeckého hlediska je EHRI-ERIC průkopníkem inovativních metodik ve vzdělávání nové generace odborníků a zasazuje se o otevřený a neomezený přístup k rozsáhlým souborům dat napříč obory, zabývajícími se výzkumem holokaustu, které propojuje národní centra excelence.
Z hlediska společenského má EHRI-ERIC zásadní roli pro uchování společného kulturního dědictví a poskytování informací, vzdělávání a připomínky holokaustu, a může tím pozitivně ovlivňovat klíčové politiky v boji proti antisemitismu a popírání holokaustu.
Z ekonomického hlediska podnítí EHRI-ERIC inovace v archivní praxi podporou výměny znalostí a expertizy. Zajistí také zaměstnanost díky výměnám zaměstnanců a školicích programů, kdy účastníkům umožní vyniknout v kreativním a digitálním oboru. Kromě toho iniciativa přispěje k ekonomické udržitelnosti místních, národních a mezinárodních archivů, muzeí a institucí pro uchování paměti s tematikou holokaustu tím, že usnadní přenos znalostí přes hranice a mezi různě velkými institucemi.
Online platforma EHRI, virtuální observatoř EHRI, dává k dispozici nepřeberné množství zdrojů pro podporu práce vědců. Obsahuje seznam institucí, které vlastní sbírky a dokumenty spojené s dobou holokaustu, zpřístupňuje digitální edice primárních zdrojů a online nástroje pro vizualizaci a kontextualizaci historických dokumentů. EHRI dále usnadňuje spolupráci prostřednictvím svého stipendijního programu Conny Kristel, který umožňuje výzkumníkům pobyty a přístup k archivním dokumentům v předních světových institucích, zabývajících se holokaustem v Evropě i mimo ni.
Foto ze zahájení EHRI-ERIC: @Maciek Jazwiecki / EHRI and POLIN Museum
Zdroj: https://research-and-innovation.ec.europa.eu/news/all-research-and-innovation-news/european-holocaust-research-infrastructure-becomes-30th-eu-recognised-research-consortium-major-2025-01-20_en
21.05.2025
17.01.2025
19.12.2024