Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

PREZENTACE ze semináře k misi Půda v TC Praha

22.05.2023

Soubory:

TC Praha_Mise Půda_2023.pdf

Wawer_NATI00NS.pdf

Mistr_Soil Mission_2023.pdf

Klem_Soil Mission_2023.pdf

Technologické centrum Praha uspořádalo ve spolupráci s projektem NATI00NS, dne 9.5. 2023 workshop s cílem zvýšit povědomí o evropské misi „Soil deal for Europe“.

Cílem mise je přispět k ozdravení půdy v Evropě tak, aby do roku 2030 bylo 75 % půd v dobrém zdravotním stavu, resp. bylo dosaženo významného pokroku směrem ke zdravější půdě.

Na podporu splnění tohoto cíle vyhlašuje program Horizont Evropa specifické výzvy na předkládání projektů, do kterých se může zapojit široké spektrum zainteresovaných subjektů. Cíle mise a aktuálně otevřené výzvy byly představeny v úvodu semináře.

Ve výzvách bude mj. podpořeno ustavení tzv. živých laboratoří (Living Labs), které představují sítě míst pro experimentování v reálném prostředí, určených pro spoluvytváření znalostí a inovací na základě spolupráce vědců a místních aktérů a uživatelů půdy, kteří disponují znalostí lokálních podmínek. Výzva počítá též s podporou míst určených pro demonstrace inovačních řešení a výsledků výzkumu, které přispívají ke zdraví půdy. Takové demonstrační místo, tzv. maják (lighthouse) může představovat např. farma, oblast městské zeleně, lesní pozemek nebo i průmyslový pozemek.

Koncept živých laboratoří a majáků představil za projekt NATI00NS (financovaný z programu Horizont Evropa) profesor Rafal Wawer z Ústavu pro půdní vědy a rostlinnou produkci v polském Pulawy. Dr. Karel Klem z Czechglobe se věnoval národním iniciativám, které se zabývají půdou a jejím zdravím.

Dr. Martin Mistr z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy se pak zaměřil na hlavní výzvy, které je potřeba v ČR v tomto směru řešit.

Prezentace ze semináře jsou k dispozici v přílohách.

Více aktualit

Podcast: O reformě transferu znalostí s Helenou Langšádlovou

22.04.2024

Využití výsledků je důležitým požadavkem pravidel programu Horizont Evropa. Usnadnit by jej měla reforma transferu z dílny ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové. V tomto dílu se dozvíte, v čem reforma spočívá a jaké má mít dopady.

Přispějte k tvorbě pracovního programu 2025

15.04.2024

Evropská komise zveřejnila hlavní navrhované tematické orientace plánované pro pracovní program Horizont Evropa 2025 v oblastech: Klastrů pilíře 2 Misí a průřezových aktivit Evropských inovačních ekosystémů...

Vyšlo Echo č. 2/2024

11.04.2024

Druhé letošní vydání časopisu ECHO má poněkud slavnostní nádech. Letos je tomu 20 let od chvíle, kdy vyšlo jeho první číslo. Před dvaceti lety se začala naplňovat vize časopisu jako prostředí, které bude podněcovat formování českých iniciativ v Evropském výzkumném prostoru...

Mohlo by vás zajímat

Naše služby

Projekt od A do Z

Právní a finanční aspekty

Hodnocení rámcových programů

Malé a střední podniky