Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

Jak britské univerzity pomáhají zvyšovat kvalitu projektových návrhů a úspěšnost zemí v rámcových programech

27.09.2022

Soubory:

echo_web_stranky-5_6_2022_poslední verze.pdf

Echo_5_6_2022_15_22_HOW BRITISH UNIVERSITIES HELP TO ENHANCE THE QUALITY OF PROJECT PROPOSALS_Frank.pdf

Článek uveřejněný v časopise ECHO 5-6/2022 analyzuje, jak britské univerzity pomáhají zvyšovat kvalitu předkládaných projektových návrhů a jak spolupráce zemí EU s TOP 15 britskými univerzitami ovlivňuje jejich úspěšnost v rámcových programech.

Článek je reflexí na neklid, který panuje v britské výzkumné komunitě, jehož příčinou je dosud nevyjasněná pozice Spojeného království v programu Horizont Evropa.

Ukázali jsme, že existuje relativně malá skupina špičkových univerzit ze Spojeného království, které se účastní projektů, ve kterých je alokována 1/5 nákladů všech projektů řešených v programu Horizont 2020. Návrhy projektů připravené ve spolupráci s těmito excelentními britskými univerzitami zvyšují úspěšnost téměř všech států EU. Navýšení úspěšnosti a kvality projektových návrhů se projevuje zejména u států EU-13, což je pro tyto státy klíčové, neboť právě v souvislosti se státy EU-13 je nízká úspěšnost projektových návrhů často zmiňována jako významná bariéra rozšíření jejich účasti v programech mezinárodního výzkumu a spolupráci, jakými jsou rámcové programy. Není třeba dodávat, že se příprava návrhů projektů ve spolupráci s TOP 15 britskými univerzitami skutečně vyplatí, protože snižuje náklady na přípravu investované do projektů, které neprojdou přísným odborným hodnocením zavedeným v rámcových programech. Minimálně z těchto důvodů se jeví jako důležité udržet britské univerzity a další instituce v důstojném režimu pro účast v rámcových programech.

Autor: Daniel Frank (frank@tc.cz), TC AV ČR

Více aktualit

Podcast: O reformě transferu znalostí s Helenou Langšádlovou

22.04.2024

Využití výsledků je důležitým požadavkem pravidel programu Horizont Evropa. Usnadnit by jej měla reforma transferu z dílny ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové. V tomto dílu se dozvíte, v čem reforma spočívá a jaké má mít dopady.

Přispějte k tvorbě pracovního programu 2025

15.04.2024

Evropská komise zveřejnila hlavní navrhované tematické orientace plánované pro pracovní program Horizont Evropa 2025 v oblastech: Klastrů pilíře 2 Misí a průřezových aktivit Evropských inovačních ekosystémů...

Vyšlo Echo č. 2/2024

11.04.2024

Druhé letošní vydání časopisu ECHO má poněkud slavnostní nádech. Letos je tomu 20 let od chvíle, kdy vyšlo jeho první číslo. Před dvaceti lety se začala naplňovat vize časopisu jako prostředí, které bude podněcovat formování českých iniciativ v Evropském výzkumném prostoru...

Mohlo by vás zajímat

Naše služby

Projekt od A do Z

Právní a finanční aspekty

Hodnocení rámcových programů

Malé a střední podniky