Národní informační centrum pro evropský výzkum

Zpět

Nástroje Widening 2021-22 a účast Česka

25.07.2022

Kromě dvou dosud neuzavřených výzev (TEAMING 2. kolo, která je otevřena do 8. 9. 2022, a ERA Talents – otevřena do 15. 11. 2022), jsou již známy výsledky prvních výzev na podporu Widening zemí v prvních dvou letech rámcového programu Horizontu Evropa, Jedná se o následující nástroje:

TWINNING Western Balkans

Speciální jednorázová výzva TWINNING WB (HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-02-01) s uzávěrkou 5. 10. 2021 cílila na země západního Balkánu. Koordinátory mohly být výhradně subjekty z těchto 6 zemí: Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo, Severní Makedonie a Srbsko. Hodnoceno bylo 126 projektů a uspělo jich 15.

Granty putovaly pouze do čtyř zemí: 11 do Srbska, 2 do Albánie a po jednom získala Bosna a Hercegovina a Černá Hora.

Do hodnocených projektů bylo zapojeno 13 českých partnerů, z nichž jeden (UPOL) je partnerem v úspěšném projektu SUSNANO koordinovaném Albánií.

Iniciativa pro evropskou excelenci (European Excellence Initiative, EEI)

Nový nástroj podporuje budování kapacit pro posílení sítí vysokoškolských institucí a jejich spolupráci s okolními ekosystémy a v podstatě vychází z programu ERASMUS+ z výzev na vytváření sítí evropských univerzit (European University Alliances).

V první výzvě (HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-05) s uzávěrkou 4. 11. 2021 bylo hodnoceno 12 projektů a uděleno 9 grantů.

O granty se podělilo celkem 7 zemí: tři získalo Portugalsko, po jednom pak Česko, Chorvatsko, Kypr, Malta, Portugalsko, Rumunsko a Španělsko.

Z Česka uspěla ČZU Praha, která koordinuje projekt BETTER Life. Druhý český koordinátor s návrhem neuspěl. Další tři české subjekty jsou partnery v úspěšných projektech (ČVUT, Mendelova univerzita a UTB Zlín).

TEAMING for Excellence

V prvním kole výzvy TEAMING (HORIZON-WIDERA-2022-ACCESS-01-01-two-stage) s uzávěrkou 5. 10. 2021 bylo hodnoceno 115 projektů a do 2. kola postoupilo 32 projektů, které splnily prahovou hodnotu 8,5 bodů.

Nejúspěšnějšími zeměmi je Řecko a Portugalsko, které postoupily s 5 projekty, Česko se 4 je na druhém místě. Se třemi projekty pak postoupilo Estonsko, Polsko a Slovinsko, se dvěma Litva a Lotyšsko a s jedním projektem Kypr, Maďarsko, Malta, Slovensko a Španělsko.

Česko podalo do prvního kola celkem 10 návrhů, šest se umístilo pod prahem.

TWINNING

V rámci výzvy TWINNING (HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-03-01), která se uzavřela 18. 1. 2022, bylo hodnoceno 388 projektů a uděleno 103 grantů, přičemž bylo nutné získat minimálně 12,5 bodu.

Skupina zemí, která se o granty podělila, je v tomto případě velmi početná (celkem 21 zemí). Po 13 grantech získalo Řecko a Portugalsko, následováno Českem a Estonskem s 9 granty a Kyprem s osmi. Polsko, Srbsko a Turecko získaly po sedmi, Rumunsko 6 a Slovensko 5. Skupinu úspěšných zemí pak uzavírá Litva, Slovinsko a Tunisko se třemi granty, Ukrajina se dvěma a 7 zemí s grantem jedním (Francie, Gruzie, Chorvatsko, Lotyšsko, Maďarsko, Malta a Španělsko).

České subjekty podaly celkem 38 návrhů, z nichž 9 uspělo. Tři granty míří na Univerzitu Palackého v Olomouci, další granty získal Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i., Technická univerzita v Liberci, UTB ve Zlíně, ČZU Praha, VUT v Brně a Masarykova univerzita.

Excellence Hubs

Tento nový nástroj, který propojuje inovačních ekosystémy Widening zemí a buduje užší vazby mezi akademickou obcí, podnikatelskou sférou, veřejnými orgány a společností, vyvolal velký zájem vědecké komunity.

V první výzvě (HORIZON-WIDERA-2022-ACCESS-04-01) s uzávěrkou 15. 3. 2022 bylo hodnoceno celkem 102 projektů.

Vzhledem k omezenému celkovému rozpočtu výzvy bylo finančně podpořeno pouze 10 projektů, přičemž bylo nutné získat minimálně 13 bodů. Deset grantů si rozdělilo 5 zemí: Řecko uspělo s 5 projekty, Česko se dvěma a po jednom pak Portugalsko, Slovinsko a Turecko.

České subjekty podaly celkem 8 projektů. Oba vítězné projekty bude koordinovat Masarykova univerzita.

ERA Chairs

Rovněž první výzva (HORIZON-WIDERA-2022-TALENTS-01) měla uzávěrku 15. 3. 2022 a hodnoceno bylo 88 projektů a uděleno 32 grantů.

Největší počet grantů, celkem 7, míří do Řecka, Portugalsko bude koordinovat 5 projektů a Bulharsko a Česko projekty 4. Lotyšsko a Rumunsko získalo 2 granty a po jednom pak Arménie, Francie, Chorvatsko, Kypr, Maďarsko, Malta, Polsko a Španělsko.

České subjekty podaly celkem 12 projektů. Se svými návrhy uspěla Univerzita Palackého v Olomouci, Filosofický ústav AV ČR, v.v.i., Biologické centrum AV ČR, v. v. i., a Masarykova univerzita.

 

VŠEM ÚSPĚŠNÝM ČESKÝM SUBJEKTŮM MOC GRATULUJEME!!!

Více aktualit

Podcast: O reformě transferu znalostí s Helenou Langšádlovou

22.04.2024

Využití výsledků je důležitým požadavkem pravidel programu Horizont Evropa. Usnadnit by jej měla reforma transferu z dílny ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové. V tomto dílu se dozvíte, v čem reforma spočívá a jaké má mít dopady.

Přispějte k tvorbě pracovního programu 2025

15.04.2024

Evropská komise zveřejnila hlavní navrhované tematické orientace plánované pro pracovní program Horizont Evropa 2025 v oblastech: Klastrů pilíře 2 Misí a průřezových aktivit Evropských inovačních ekosystémů...

Vyšlo Echo č. 2/2024

11.04.2024

Druhé letošní vydání časopisu ECHO má poněkud slavnostní nádech. Letos je tomu 20 let od chvíle, kdy vyšlo jeho první číslo. Před dvaceti lety se začala naplňovat vize časopisu jako prostředí, které bude podněcovat formování českých iniciativ v Evropském výzkumném prostoru...

Mohlo by vás zajímat

Naše služby

Projekt od A do Z

Právní a finanční aspekty

Hodnocení rámcových programů

Malé a střední podniky