Zpět

Přehled podpory Ukrajině a kroků Komise vůči Rusku v oblasti výzkumu

28.04.2022

Kroky na podporu Ukrajiny

Na pomoc vědcům a výzkumníkům na Ukrajině nebo uprchlým z Ukrajiny spustila Komise platformu ERA4Ukraine. Ta zastřešuje veškeré relevantní informace a služby a obsahuje sekce se specifickými informacemi celkem pro 42 států i pro iniciativy EU, členských států i neziskových organizací.  Ukrajinští vědci a výzkumníci si zde mohou najít nabídky práce, ubytování, informace o uznávání vzdělání, psychologickou pomoc a mnoho dalšího. Vše je přístupné samozřejmě i v ukrajinštině.

V rámci další iniciativy Horizon4Ukraine se výzkumníci z Ukrajiny mohou zapojovat do běžících projektů Horizont 2020 a Horizont Evropa.  Více informací najdete v naší zprávě zde.

Kroku vůči Rusku

Jak jsme informovali zde, Komise ukončila financování Ruských státních institucí a ukončuje uzavřené grantové dohody. Spolupráce s fyzickými osobami ruské národnosti zůstává v zásadě nedotčena.

Relevantní doporučení Komise

V souvislosti s aktuální ruskou agresí také doporučujeme vaší pozornosti doporučení (guidelines) Komise pro zapojování výzkumníků v ohrožení a pro zvládání vměšování cizích států do výzkumu a inovací. Přestože byla vypracována před ruskou invazí v únoru tohoto roku, jsou v této situaci velmi aktuální.

Marie Skłodowska-Curie actions Guidelines for inclusion of researchers at risk
Tackling R&I Foreign Interference

 

 

 

Více aktualit

Pracovní program JRC pro 2023-2024 - přehled portfolií

22.03.2023

Společné výzkumné centrum (JRC) zveřejnilo přehlednou brožuru shrnující 33 tzv. portfolií pracovního programu JRC na období 2023-2024.  Brožuru naleznete zde.

Pracovní program Euratom 2023 - 2025 zveřejněn!

20.03.2023

Dne 17. března 2023 byl zveřejněn Pracovní program Euratom 2023 - 2025. Program pokrývá celkem tři roky a obsahuje jedenáct témat, rozdělených do tří oblastí: Celkový rozpočet je 102 mil. eur. Jaderná bezpečnost Bezpečné zacházení s vyhořelým jaderným...

Podcast: O ERC projektech s členkou vědecké rady Alicí Valkárovou

20.03.2023

Jak funguje Evropská výzkumná rada (ERC), proč čeští vědci nemají více ERC grantů, jaké jsou novinky v hodnocení ERC projektů a mnohem více s námi sdílela RNDr. Alice Valkárová, DrSc. Jako členka Vědecké rady ERC, členka předsednictva GA ČR a vědkyně v oblasti částicové...

Mohlo by vás zajímat

Naše služby

Projekt od A do Z

Právní a finanční aspekty

Hodnocení rámcových programů

Malé a střední podniky